DİJİTAL TARIM SERVİSLERİ

Divider text here
Akıllı tarım vizyonumuzun bir parçası olarak Doktar sahadan nesnelerin internetine bağlı sensörlerle, uydudan ve diğer kaynaklardan tarımsal verinin toplanabilmesi için çözümler sunar; bunların zirai aksiyona dönüşebilmesi için makine öğrenmesi destekli uygulamalar üretir.

Nesnelerin interneti ve makine öğrenmesi ile verimi artırılmış tarım sayesinde dünyada tarımsal üretim 2 kat artacak, açlık sorunu yok olacak, lezzetin matematiksel formülünü uygulamak mümkün olacak!


Doktar Mobil Tarım Servis Platformu

Divider text here
Çiftçiler ve ziraat mühendislerine yönelik geliştirilen akıllı telefon platformuyla sahadan ve diğer kaynaklardan toplanan veriler, yetiştiricilik programları ve uyarılar gibi anlamlandırılmış aksiyonlara dönüştürülüp çiftçiye ulaştırılır.

Aynı zamanda çiftçilerine katma değerli bir servis sunmak, çiftçi bilgilerini birinci elden güncellemek ve çiftçinin ihtiyaçlarını ekilen ürün ve fenolojik gelişime göre takip ederek satış fırsatına dönüştürmek isteyen firmalar için eşsiz olanaklar sağlamaktadır.

Dijitalleşme

Çiftçi, Ziraat Mühendisi ve Satış Ekibi arasındaki ilişkisini tamamen dijital ortama taşıyoruz.

Düzenli Geri Bildirim

Mobil Tarım Servis Platformu'ya çiftçilerden ürün ve servis kalitesiyle ilgili 7/24 geri bildirim alınması mümkün hale geliyor.

Kolay İletişim

Çiftçilerin ziraat mühendisleri veya satış personeliyle arasında karşılıklı iletişim için en hızlı ve kolay yol.

Görüntülü İçerik Destek

Gerek çiftçilerin sorunlarına çözüm bulmak için gerekse satış ve müşteriyle teması artırmak için fotoğraf ve video ile iletişim imkanı.

Çagrı Merkezi ve Sosyal Medya Entegrasyonu

Mobil uygulamayla tarlasını kaydeden çiftçilerin alternatif iletişim mecralarında da servise erişiminini sağlıyoruz.

Sınırsız Özelleştirme İmkanı

Mobil Tarım Servis Platformu lisansıyla beraber her projeye özel modüller, markalara özel arayüz ve içerik geliştiriyoruz.

Tarımsal Sensör Platformu

Divider text here

Doktar tarafından geliştirilip üretilen Tarımsal Sensör Platformu sayesinde tarla ve bahçelerdeki nispi nem, hava sıcaklığı, toprak nemi ve sıcaklığına dair ölçümler gerçek zamanlı olarak standart GSM bağlantısı veya Dar Bantlı Nesnelerin İnterneti şebekesi üzerinden toplanarak Doktar’ın geliştirdiği makine öğrenmesi destekli algoritmalara girdi oluşturur.

Gerçekleşen sıcaklık ve nem değerlerini bilmenin tek yolu olan bu cihazlar sayesinde mantari hastalıklar, zararlı üremesi ve az ya da fazla sulama gibi sorunları önceden tahmin edilip zarar oluşmadan önlem alarak verimi artırmak mümkün olmakta, gereksiz maliyetler engellenmektedir.

Uydu Görüntüleriyle Tarla Sağlığı ve Rekolte Takibi

Divider text here
Doktar dünya genelinde 4 farklı uydudan gelen verileri analiz ederek üretici ve firmalara iki farklı hizmet sunmaktadır:

  • Bölgesel ya da genel ürün ekim alanı rekolte ve hasat zamanı tahmini:

Özellikle fiyat oluşumunda büyük öngörü veren bu çalışma müşteriye özel olarak proje bazlı olarak gerçekleştirilmektedir.


  • Uydu üzerinden tarla sağlığı takibi:

NDVI ve SAVI gibi farklı endekslerin hesaplanmasıyla tarlalardaki sağlıksız bölgeleri gün gün takip ederek üreticilerin sulama ve gübreleme verimini maksimize etmesini sağlar.

Zararlı Takip ve Uyarı Kapanı

Divider text here

Tarla ve bahçelerde ekili ürünleri tehdit eden zararlıları günü gününe takip etmek artık çok kolay!


Feromon tuzakları tarlalardaki zararlı oluşumunu takip etmek için yıllardır yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak bu tuzakları her gün takip etmek önemli bir işgücü gerektirmekte ve düzenli kontroller yapılmadığı durumda zararlı riskinden zamanında fark edilememektedir.

Doktar tarafından geliştirilmiş olan kamera ve internet bağlantısına sahip yeni nesil tuzaklar ile elde edilen görüntüler günlük olarak bulut veritabanına aktarılır; görüntü işleme teknolojisi ile larva, kurt, sinek ve böcekler sayılarak bir gün önceki değerlerle karşılaştırılır ve uyarılar oluşturulur. Böylece üretici tarlasına bile gitmeden zararlı riskini önceden haber alarak sorun büyümeden gerekli önlemleri alma fırsatına sahip olur.

NIR/EC sensörlü toprak analiz cihazı

Divider text here
Toprak analizi artık birkaç dakikalık bir iş haline geliyor.

Toprak analiz cihazı çiftçilere tarlalarından ayrılmadan toprak analizi yapma ve sonuçları anında görüntüleme imkanı sunmaktadır. Cihazda bulunan Yakın Kızıl Ötesi ışık kaynağı ve elektrik iletkenlik sensörü sayesinde toprağın pH, N, P, K, EC değerleri tespit edilebilir; sulama, gübreleme gibi faaliyetler bu bilgiler ışığında planlanabilir. 

Toprak analiz cihazı tek bir şarjla defalarca toprak analizi yapabilir ve toprak analizi sonuçlarını içeren ayrıntılı rapor birkaç dakika içerisinde cihazla eşleştirilmiş akıllı telefona ulaşır.
Daha fazla bilgi için bize ulaşın!