KURUMSAL SERVİSLER

Divider text here
Doktar tarım sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların çiftçiye yakınlaşmasını sağlar, memnuniyet ve satış artırıcı hizmetler sunar. Çiftçi öngörüsüyle iş kararlarını destekleyerek rekabet avantajı yaratır. 

Dijitalleşme tüm sektörlerde olduğu gibi tarımda da aracı, toptancı, distribütör gibi markaların kullanıcıya ulaşmada kullandığı aracıların etkinliğini azaltarak müşterinin markaya, markanın da müşteriye ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Tüm dünyada geleneksel satış ve müşteri yönetimi yöntemleri markayla çiftçi arasında direkt temasa dayalı modellere eviriliyor. Dijital dönüşümün doğal bir sonucu olan bu yeni düzene hızla adapte olan firmalar kazanırken, diğerleri pazar kaybediyor.


Piyasa İstihbarat Servisi

Kayıtlı 117 farklı ürün eken toplam 130 bin çiftçiye bir telefon kadar yakın olan Doktar, çiftçilerin tercihleri, karar verme kriterleri, beklenti ve davranışlarını onların dilinden konuşan ziraat mühendisleri aracılığıyla öğrenir, kurumlara rekabet avantajı sağlayacak bilgilere dönüştürür.

Tarım sektörüne girdi (tohum, gübre, ilaç, traktör, vb.) satan veya tarımsal girdi alan (salça fabrikaları, şeker fabrikaları, nişasta üreticileri vb) firmaların cevap aradığı birçok soruya en doğru cevapları buluyoruz:

  • Ürün pazar payım nasıl değişti, kime kaybediyor kimden kazanıyorum?
  • Hangi bölge, çiftçi tipi ya da üründe farklılıklar sözkonusu?
  • Çiftçilerin karar kriterleri neler? Satış artışı için ürünü nasıl desteklemeliyim?
  • Pazarda ürünlerim doğru fiyat seviyesine konumlanmış durumda mı?
  • Yeni getirilen düzenlemeler çiftçilerin ürün tercihlerini nasıl etkileyecek?
  • Çiftçilerin ürün ekimi ve tohum seçimlerinde ne gibi değişiklikler oluyor?
  • Ürünlerimin Türkiye pazarında potansiyeli nedir? Ne kadar yatırım yapmalıyım?

Sosyal Medya Yönetimi

Markaların tanınırlığı ve pazar payı üzerindeki etkisi gün geçtikçe artan sosyal medya, çiftçilerin Facebook’a duyduğu yoğun ilgiyle birlikte tarım sektörü için de önemli bir iletişim kanalı haline gelmiş durumda. Hem üretici hem de tüketiciler, nitelikli bilgi içeren sosyal medya mecralarından marka ve ürünleri inceliyor; sosyal medyada yer alan yorum ve görüşler satın alma kararlarını doğrudan etkiliyor.

Uzman ziraat mühendislerinden oluşan ekibimizle sektörün öncü firmalarına sunduğumuz sosyal medya yönetimi hizmetiyle iletişim kanallarının satışı ve memnuniyeti destekleyici bir yapıya dönüşmesini sağlıyoruz. Üreticilerin soru ve sorunlarına en kısa sürede cevap bularak internet'te yoğun etkileşimli topluluklar yaratıyoruz.

Çiftçi İlişki Yönetim Hattı ve
Teknik Destek Servisi

Günümüzde artık birçok sektörde olduğu gibi tarımda da üreticiler tohum, gübre ya da traktör alımları sonrası satış sonrası hizmet talep etmekte, satıştan hasada kadar geçen sürede kendilerine destek olan markalarla tekrar çalışma olasılığı %40 oranında artmaktadır.

Doktar, ürün konusunda eğitimli ziraat mühendislerinden oluşan çağrı merkezi ve SMS, akıllı telefon uygulamaları gibi kanallar üzerinden çiftçilerle ürün kullanımı ve teknik bilgi sağlamakta, çiftçiye özel yetiştiricilik önerilerini, zirai uyarıları, hastalık/zararlı uyarı ve önlemlerini paylaşıyor, çiftçilerden gelen soruları anında çözüme ulaştırıyor.

Çiftçi Bilgi Toplama ve Güncelleme Servisi

Gerek satış kanalları aracılığıyla gerekse fuar ve benzeri etkinlikler sayesinde kurumlar her sene sayısız üreticiyle yüz yüze iletişim kurma fırsatını yakalıyor; bu sırada sayısız üreticinin telefon numarası veya e-posta adresi gibi bilgileri topluyor. Ancak bu bilgiler çoğunlukla hiçbir değere dönüştürülemiyor.

Tarla kayıt altyapımız, ayrıntılı raporlama sistemimiz ve ziraat mühendislerinden oluşan veri toplama ekibimiz aracılığıya bu kayıtları sürekli güncelleyerek çiftçi ile marka arasındaki ilişkiyi canlı tutuyoruz; durağan bilgiyi satışa dönüştürecek fırsatlar yaratıyoruz.
Find out more about how we can help your organization!