Haberler

İngiltere ile Türkiye arasında tarımda teknoloji kullanımının artırılması konusunda işbirliği yapılmasını öngören önemli bir adım atıldı. İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nin finansman desteği ile Boğaziçi Üniversitesi’nin koordinasyonunda “Tarım Teknolojileri Sektöründe İngiltere- Türkiye Ortaklığını Desteklemek İçin Kapasite Geliştirme ve Ağ Oluşturma Projesi” başlatıldı.

Devamını oku

Tarımda teknoloji kullanımı konusunda İngiltere ile Türkiye arasında işbirliğinin sağlanması amacıyla düzenlenen toplantılar ve inceleme gezisi kapsamında geçen hafta 3 gün Londra’daydık. Londra, önemli finans merkezlerinden birisi olarak bilinir. İngilizler, “burası finans merkezi, tarımla işimiz olmaz” demiyor. Londra ve çevresi aynı zamanda tarım teknolojisi üreten çok önemli kurum ve kuruluşların da merkezi konumunda.

Devamını oku

Teknoloji tarımın imdadına yetişiyor. Sensörler ve büyük veri (big data) ile doğru rekolte tahminleri yapılarak verim artacak. Tarım teknolojileri geliştiren Doktar CEO’su Tanzer Bilgen, “Veri takibi ve analiziyle mükemmel bir ‘süper çiftçi’ profili oluşturulabilir” dedi.

Devamını oku

Tarımda dijital dönüşümün eşiğinde olduğumuzu dün ayrıntılarıyla yazdık. Doktar'ın düzenlediği Atölye İstanbul'da yapılan Tarımda Dijital Dönüşüm toplantısında Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Özertan ve tarla.io Kurucu Ortağı Kerem Erikçi tarımda teknoloji kullanımı konusunda görüşlerini paylaştı.

Devamını oku

Yüksek girdi maliyeti, verimlilik,dışa bağımlılık, pazarlama, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılması, istihdam ve daha bir çok sorunu olan tarım sektörü yeni bir dönüşümün eşiğinde. dünyada başlayan dijital dönüşüm, Türkiye'nin de gündeminde.

Devamını oku

Deneyimli ekonomi yazarı Volkan Akı, Dünya Gazetesindeki köşesinde tarımın dijitalleşmesinin sunduğu olanaklar ve Doktar’ın bu alanda geliştirdiği vizyona yer verdi.

Devamını oku

Doktar’ın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tanzer Bilgen, Fortune Türkiye’nin düzenlediği “Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Endüstrisi’nin kalkınmaya katkısı” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Devamını oku